05 01 2011

Necati Cumalı’nın bilinmeyen bir şiiri bulundu

Necati Cumalı’nın bilinmeyen bir şiiri bulundu

URLA (AA) - Öyküleri, romanları, şiir ve tiyatro oyunlarıyla Türk edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan Necati Cumalının, bugüne kadar bilinmeyen bir şiiri ve makalesi, hayatının bir bölümünü geçirdiği İzmirin Urla ilçesindeki kütüphanede tesadüfen bulundu.

Urlada yayımlanan yerel bir gazetenin yazarlarından Namık Kemal Nomak, Urla Halk Kütüphanesinde araştırma yaparken 1939 yılında Urla Halkevi tarafından yayımlanan ve ömrü iki sayıyla sınırlı kalan Ocak Dergisinin ilk sayısında Cumalının bir makalesi ve bir de şiirinin yer aldığını fark etti. Derginin 19 Şubat 1939 tarihli ilk sayısının 8 ve 9. sayfalarında Cumalının Beğenmek konulu makalesiyle Ümitlerimin Gemisi adlı şiirinin yer aldığını ifade eden Nomak, Cumalının şiir ve yazısının edebiyat çevrelerinde daha önce bilinmediğini ortaya koyduğunu söyledi. Urlada yaşamış çok sayıda edebiyatçıdan biri olan ve ilçede her yıl adına Edebiyat Günleri düzenlenen Cumalının yayımlanan ilk eseri olduğu sanılan şiirinden bir bölüm:

 

ÜMİTLERİMİN GEMİSİ

 

Uzun direklerin ucuna

Uzak iklimleri çiziyor duman.

Beyaz köpüklü sular ardına,

Gömülüyor hatıralarıyle liman.

 

Gemim gidiyor, gidiyor

Hafif dumanında

Martılarıyle

Gemim gidiyor, gidiyor

Tayfalarının dudaklarında

Şarkılarıyle,

 

Bembeyaz güvertesinde duran,

Mavi elbiseli gemicilerim

Selâm, sevgi hasret taşıyor

Bembeyaz yelkenlerine vuran

Hayallerimin rüzgarıyle

Gemim yaklaşıyor, yaklaşıyor

Ah! direkleri, kollar gibi, Allah’a yükselen

Teknesi, göynüm gibi, yeşil sularda yüzen

Gemim!..

‘Behzat Ay Yazın Ödülü’

 

Kültür Servisi - Ayvalık Belediyesinin desteğiyle iki yılda bir farklı bir yazın türüne verilen Behzat Ay Yazın Ödülü, bu yıl şiir dalına ayrıldı. Seçici kurulun Eray Canberk, Hüseyin Peker, Yusuf Çotuksöken, Öner Yağcı ve Elgiz Pamirden oluştuğu ödüle başvurular şubatta sona eriyor. Sonuçların 15 Nisanda duyurulacağı ödül, yazarın doğum günü olan 2 Mayısta plaket ve 1000 TL eşliğinde Ayvalıkta İsmet İnönü Kültür Merkezinde düzenlenecek bir törenle kazanan şaire sunulacak. Yarışmaya katılacak adayların, ilk baskısı 1 Ocak31 Aralık 2010 arasında yayımlanmış ve daha önce ödül almamış altı (6) adet kitabını başvuru dilekçesi ve özgeçmiş eşliğinde Ayvalık Belediyesi, Fevzi Paşa Vehbi Bey Mah. Sahilboyu Sokak. No:1 Ayvalık/ Balıkesir adresine ulaştırmalılar. (www.behzatay.com)

Ferzan Özpetek’in yeni filmi: ‘Sonra Ağlayacağım’

 

Kültür Servisi - Ferzan Özpetek, yeni filmi Sonra Ağlayacağımın çekimlerine eylül-ekim aylarında başlayacak. Çekimleri ağırlıklı olarak İstanbul ve Mardinde yapılacak bu filmle Özpetek, 11 yıl sonra Türkiyede kamera arkasına geçmiş olacak. Filmde, filmin yapım aşamasında da katkıda bulunan Cem Yılmazın yanı sıra başka meşhur oyuncuların da rol alacağını ancak şu an isimlerini açıklamayacağını belirten Özpetek, Kadroda epey bir oyuncu var. Bu kadar fazla kişilik koymak tehlikeli ama benim hoşuma gidiyor diyor.

120
0
0
Yorum Yaz