05 01 2011

HES İnşaatında İki Kaza, Loç’ta Yürütmeyi Durdurma

HES İnşaatında İki Kaza, Loç’ta Yürütmeyi Durdurma |  görsel 1
HES İnşaatında İki Kaza, Loç’ta Yürütmeyi Durdurma

Giresun’da HES inşaatında ikisi ağır beş işçi yaralandı; Antalya’daki inşaat toprak kaymasına neden oldu. Karabük’te şirket boş salona HES projesini anlattı. Pülümür Barajı’na karşı miting hazırlığı var. Mahkeme, Cide HES’le ilgili yürütmeyi durdurdu.

 
İstanbul-Antalya-Giresun-Karabük-Tunceli - BİA Haber Merkezi
04 Ocak 2011, Salı
 
 
 
 

Kastamonu Cide ilçesi Loç Vadisi'nde yapımı süren Cide Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı hakkında Kastamonu İdare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma talebiyle açılan davada, talebin kabul edildiği açıklandı.

İnşaatı sürdüren Orya Enerji şirketinin Beyoğlu'ndaki binası önünde bir aydır oturma eylemi yapan Loç Vadisi Koruma Platformu dün (4 Ocak) şirket önünde yaptığı bir açıklamayla gelişmeyi kamuoyuna duyurarak, oturma eylemini "şimdilik" sonlandırdıklarını duyurdu.

Platform adına konuşan Zafer Kecin şirkete seslenerek "Kültürümüzü yozlaştırmak için elinizden geleni yaptınız, geri dönüşsüz tahribatı vadide gerçekleştirmeye çalıştınız. Sonunda yalanlarınız bir bir ortaya çıktı" dedi.

Farklı yörelerden HES karşıtları ve örgütleri buluşturan eylemin bugün sonlandığını söyleyen Kecin, ekledi: "Şirket tek bir kazma vurursa eylemler büyüyerek sürecek."

Cide HES şantiyesi 31 Aralık akşamı da imar planı olmadığı gerekçesiyle Cide Kaymakamlığı tarafından mühürlenmişti.

Tirebolu'nda inşaatta beş işçi yaralandı

Doğuş Holding'in Giresun Doğankent ilçesi Sadaklı mevkiinde sürdürdüğü Arslancık HES inşaatı şantiyesinde önceki gün (3 Ocak) inşaat kalıbının çökmesi sonucu ikisi ağır beş işçi yaralandı.

Ağır yaralanan Abdullah Koç ve Turgay Kurt Giresun Devlet Hastanesi'ne sevk edildi; diğer yaralılar Mustafa Kurt, Mehmet Sağlam ve İrfan Apaydın Tirebolu Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Antalya'da HES toprak kaydırdı; halk geçen yıl uyarmıştı

Antalya Akseki'de inşası süren Gümüşdamla HES ise toprak kaymasına neden oldu. Ercihan İnşaat ve BM Holding'in sürdürdüğü inşaatların köy yaşattığı tehlike ve sorunlara dikkat çeken Antalya, Burdur, Isparta Dereleri Gönlünce Aksın Çevre Platformu, "inşaat durdurulmalı" dedi.

Platform, Ağustos ayındaki açıklamasında HES'in diğer zararlarının yanı sıra, heyelan bölgesinde olduğundan tehlike yaratacağına dikkat çekmişti.

Yine yaz aylarında inşaatın su borularını patlatmasıyla, köylüler günlerce susuz kalmıştı.

Yeniceliler protesto etti; "halkın katılımı" boş salonda yapıldı

Karabük'ün Yenice ilçesinde Şeker Kanyonu'nda planlanan Şimşir Regülatörü ve HES projesinin "Halkın Katılımı Toplantısı" halk tarafından protesto edildi. İlçede esnaf kepenk kapattı; camlarına "HES'e Hayır" yazdı.

31 Aralık'taki toplantı sadece yetkililerin katılımıyla boş salonda yapılırken, turizme açılan kanyonda planlanan HES için Yenice'nin eski belediye başkanı Mustafa Atay "İlçemizde HES istemiyoruz; amaçları elektrik değil, su savaşlarına hazırlık" dedi.

 

Dersim, binleri göç ettirecek baraja karşı

Dersim'de Kenan Elektrik Üretim AŞ'nin Pülümür Çayı üstünde planladığı "Pülümür Barajı ve HES" projesinin 10 Ocak'taki ÇED toplantısı öncesi, 8 Ocak'ta miting düzenleniyor.

Saat 11'de İnönü Mahallesi'nden başlayarak, kutsal mekan Gole Çhetu'ya yürüyecek olan HES karşıtları, projeyle binlerce kişinin zorunlu göçe maruz kalacağını belirtiyor. (EÇ/EÖ)

* Haberde dersimnews, gazete28, sekizsayfa ve yortanhaber'den yararlandık.

<_script />GA_googleFillSlot("sag_banner_1");<_script /> <_script /><_script /> <_script />GA_googleFillSlot("sag_banner_2");<_script /> <_script /><_script /> <_script />GA_googleFillSlot("sag_banner_3");<_script /> <_script /><_script />
  Köylüler HES'e Karşı Çıktı: "Memnun Olanı Görmedik"

Kastamonu Ersizlerdere Köyü'nde HES projesi bilgilendirme toplantısında köylüler tepki gösterdi. Muhtar Canbaz "Vaatler veriyorlar ama iki kilometre ötedeki HES'i gördük; onun acılarını yaşarken bir cenaze daha istemiyoruz" dedi.

 
Kastamonu - BİA Haber Merkezi
16 Kasım 2010, Salı
 
 
 
 

Kastamonu Küre ilçesi Ersizlerdere köylüleri, Küre Çayı üzerine kurulması planlanan hidroelektrik santral (HES) projesi için yapılan bilgilendirme toplantısında projeye tepki göstererek inşa edilmesine karşı olduklarını belirtti.

Arsan Enerji şirketi tarafından kurulması planlanan Değirmenözü Regülatörü ve HES projesi hakkında şirket ve Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri muhtarlık sosyal tesislerinde cuma günü (12 Kasım) yapılan toplantıda bilgi verdi.

Yetkililerin konuşmaları ardından söz alan köy muhtarı Mustafa Canbaz, köylerinin iki kilometre ötesinde başka bir HES inşa edildiğini belirterek "İyi vaatler veriyorlar ama biz HES'ten memnun olanı görmedik. Cenazenin birisini kaldıramamışken, onun acılarını yaşarken, yöremizde bir cenaze daha istemiyoruz" dedi.

"Köyümüzü, turizmi, istihdamı bitirecek projenin yapılmaması için tüm imkanlarımızı sonuna kadar kullanacağız" diyen Canbaz, çevre ve doğa dostlarına da kendilerine destek olması için çağrı yaptı ve şunları söyledi:

"Bir öncekinin tahribatını gördük; o katlettikleri doğayı, ormanları, yöreyi terk eden canlıları geri getirebilir misiniz? O beton yığınlarının doğa ve yöreye verdiği zararı şimdi önleyebilir misiniz? Doğa ve turizm yöresi olan Ersizlerdere'ye kıyılmasına izin vermeyeceğiz."

"Bir kez kandırıldık, bir daha izin vermeyiz"

Planlanan tüm HES'lerin Türkiye enerjisinin ancak yüzde 3'ünü karşılayabileceğini hatırlatan köy muhtarı, "Bu tabiatı tahrip etmek vicdansızlıktır. Karayolu çalışmasında tehlikeler atlattık. Yine huzurumuzun bozulmasını istemiyoruz" diye konuştu ve köy halkı ve çevre halkı olarak projeye karşı olduklarını söyledi; çevre etki değerlendirme (ÇED) raporu verilmemesini talep etti.

Toplantıda bazı köylüler de önceki proje için bir kez kandırıldıklarını, bir daha buna izin vermeyeceklerini ifade etti; "Bugün orayı gördükçe kahroluyoruz" dedi.

Bölgenin heyelan bölgesi de olduğunun ve projenin daha çok tehlike yaratacağının altını çizen Ersizlerdere Köyü Dernek Başkanı Mustafa Çağır, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu belirtti.

"Suyumuz kendimize ancak yetiyor"

Çağır, köylerini turizm yöresi haline getirecek ve kalkındıracak projeleri olduğunu söyleyerek "Doğayı yok edecek bu projeyse, turizmi bitirecek; balıkları yok edecek. Suyumuz köyün kendi ihtiyacına ancak yetiyor" diye konuştu.

Toplantı sonrası halk önceki HES'in yapıldığı yetkililerle birlikte gezmeyi teklif etti fakat yanıt gelmeyince Canbaz, durumu "üzücü ve tedirgin edici" olarak tanımladı.

Geçtiğimiz günlerde Dersim Pülümür'de de yöre halkı bölgede planlanan HES projesinin bilgilendirme toplantısında tepki göstererek toplantının yapılmasını engellemişti. (EÇ/EÖ)

* Bu haberi Kastamonu Postası'ndan derledik.

Loç Vadisi'nde HES İnşaatına Şirket Önünde Protesto

Kastamonu'daki Loç Vadililer, Kabataş'ta buluştu, vadide HES inşaatını sürdüren şirketin Fındıklı'daki binasına yürüyerek HES projesini ve şirket saldırılarını protesto etti. İnşaat, "çivi bile çakılması düşünülemeyecek" Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde...

 
İstanbul - BİA Haber Merkezi
04 Ekim 2010, Pazartesi
 
 
 
 

*Fotoğraf galerisi için tıklayınız.

Kastamonu'nun Cide İlçesi'ne bağlı Loç Vadisi'nde yapımı süren hidroelektrik santraline (HES) karşı Çamdibi, Karakadı, Hamitli ve Şenköy köylüleri önceki gün (2 Ekim) İstanbul'da bir araya gelerek, inşaatı sürdüren Ümran Boru iştiraki Orya Enerji'nin şirket binası önünde bir basın açıklaması yaptı.

Kabataş iskelesi önünde buluşan Cide Loç Vadisi Koruma Platformu ve destekçileri, temsili Ümran Boru kuklası üzerine "Katil Ümran Boru, Loç'tan Defol" yazarak eyleme başladı, köçekler ve davul eşliğinde Fındıklı'daki Orya Han'a doğru yürüdü.

HES karşıtı köyün telefonları kesildi

"Cide HES Gidecek, Huzur Gelecek", "Santral Yapma Boşuna, Yıkacağız Başına", "Loç Vadisi Bizimdir, Bizim Kalacak" sloganları atılan yürüyüşte katılımcılar "Sarı Yazma İsyanda", "Anadolu'da Nehirlere Özgürlük", "Bartın'da Termik, Loç'ta HES İstemiyoruz" ve şirket sahibine yönelik "Orhan Yavuz, Ander Kalasun" pankartları açtı.

Platform adına açıklamayı okuyan Uğur Tay, geçtiğimiz haftalarda şirket çalışanlarının köyün telefon tellerini keserek iletişimi engelledikten sonra HES karşıtlarına saldırmasına tepki göstererek, "Arbedede kalp krizi geçiren Abdurrahman amcamız ambulans çağrılamadığı için vefat etse, bunun vebalini nasıl ödeyecektin?" diye sordu.

"Bizi takip etme yetkisini nereden buluyorsunuz?"

Tay, şirkete "Köye gelenleri nerede uyuduğuna kadar takip etmeye ne hakkın var? Bunu iptal davası açan Loç Halkına da yapmış, ev adreslerimizi tek tek deşifre etmiştin" diye seslendi, "Bu yetkiyi nereden buluyorsun?"

Bu sırada şirket çalışanı özel güvenlik görevlilerinin eylemciler arasına girerek katılan aileleri görüntülemesi üzerine, eylemciler uzaklaştırılmalarını talep etti; polis eylem yerinde özel güvenlik olmadığını söyleyerek müdahale etmedi.

Emniyet yetkilileri eylemcilere ise sık sık müdahale ederken, basın çalışanlarının görüntü almasına da engel olmaya çalıştı. Kadın ve çocukların itilmesi üzerine arbede yaşandı ve kalabalık uzun süre polisi yuhalayarak tepki gösterdi. Müdahaleler nedeniyle açıklama kesintilerle devam etti.

Şirketin "İnşaat Ruhsatı Yok"

Tay, "Dev borular köy yollarına sığmıyor diye, iş makinelerini köye soktular. Sorduk devlete var mı bir izin diye, yanıt geldi: Bilgimiz dahilinde değildir. İnşaat ruhsatını sorduk, yanıt geldi: nazım ve imar plan izni alınmamıştır" diyerek Kastamonu Valiliği'nden aldıkları bilgileri basınla paylaştı.

"Loç Vadisi, Küre Dağları Milli Parkı sınırlarındadır, çivi bile çakılması düşünülemez. Bakın bilirkişi raporu ne diyor: Proje ekosistem bütünlüğüne zarar verecek niteliktedir."

Tay, "Loç Vadisi sahipsiz değildir, mücadelesi de artık sadece Loç Halkının değil, tüm Türkiye'nindir" diyerek açıklamayı bitirdi ve ardından katılanlar davul eşliğinde oynadı, "HES karşıtı horon" tepti. (EÇ/EÖ)

264
0
0
Yorum Yaz