04 08 2010

Başbakan danışmanı olan Ali Yüksel: ‘Niyetim dörde kadar gitmek’

 

Cumhuriyet 04.08.2010

Başbakan danışmanı olan Ali Yüksel: ‘Niyetim dörde kadar gitmek’

Başbakan’a 3 eşli danışman

İLHAN TAŞCI

ANKARA - Avrupa Milli Görüş Teşkilatı Genel Başkanlığı yapan, şeyhülislam seçilen, Başbakan Tayyip Erdoğanın danışmanlığına getirilen Ali Yükselinüç eşliolduğu ortaya çıktı. Yüksel niyetinindörde kadar gitmekolduğunu açıklarken çokeşliliğini sünnet bir ibadet olarak nitelendirdi.

Yüksel, duygularını bir tarafa atarak eşlerine eşit davranmaya gayret ettiğini, bunu da hayli başardığınısöylemesi dikkat çekti.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kartın soru önergesiyle eski Avrupa Milli Görüş Teşkilatı Genel Başkanı, Almanyada şeyhülislam seçilen”, AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıçın kayınpederi olduğu belirtilen Ali Yükselin Başbakanlığa danışman olarak atandığı ortaya çıktı.

Gazeteci Fehmi Çalmukun kaleme aldığı Merak Edilen Kızlarisimli kitapta, Yüksel çokeşliliğin iyi ve zor yanlarınıayrıntılı olarak anlattı. Kitapta, Yükselin üçüncü eşi Dilber Yüksel ile yapılan röportaja da yer verildi.

‘Her gün birimizde’

Dilber Yüksel, eşine 11 yaşında âşık olduğunu açıklarken ... O zamanlar beni etkileyen belki kocamın hali. Belki hayalimde düşündüğüm eşe uygun olması. Bilmiyorum yani. Karakterini tanırsınız, İslami bir yaşantısı varsa o etki yapar. Hepsi bir bütün olarak beyaz atlı prenstirdeğerlendirmesini yaptı.

Yazarın Bir de adil davranması var. Haftanın 7 günü varsözleri üzerine Dilber Yüksel, Her gün birimizde. Sırayla gidiyor. Günü üçe bölmüyor. Her gün birimizde. Sıra atlanmıyor. Hanımlar yanında olduğu müddetçe sıra atlanmıyor diyerek, çokeşli yaşamlarının kuralını anlattı.

Ali Yükselin dördüncü evliliği yapmasını nasıl karşılayacağına ilişkinse Dilber Yüksel, Evlenmesin dersem haksızlık yapmış olurum. Onun hakkıdır. Ama hanım olarak, onu seven biri olarak istemem. Zor. Çok kırılırımsözleri dikkat çekti.

Yazar Fehmi Çalmukun yönelttiği sorular ve Ali Yükselin verdiği yanıtlardan bazıları şöyle:

- Üç evlilik yapan sizsiniz. Üçüne de adaletli davranmak zorundasınız. Sizin olağanüstü bir efor sarf etmeniz gerekmiyor mu?

- ... Duygularımı bir tarafa atarak eşit davranmaya gayret ediyorum. Bunu da zannederim bir hayli başarıyorum.

- Birinci evlilikte aşk-sevgi söylenebilir, ama diğerleri için bu biraz muhal (gerçekleşmesi olanaksız) gibi görünüyor?

- Yo. Aslında insanın sevgisine sınır yoktur... Allah müsaade etmiş. Ben şöyle dua ettim; Allahım bana bu konuda haram nasip etme, helalden mahrum etme demişimdir.

- Zorlandığınızı hissediyor musunuz?

- Oluyor tabii.. O zamanki haleti ruhiyesine bağlı. Kafanıza bazı şeyleri takmış iseniz, meselelerin yükü altındayken bazı şeyler insana ağır gelebiliyor.

- Her gün sırayı takip ediyorsunuz. Karıştırmıyor musunuz? Elbiseleriniz de karışır....

- Orada giydiğim orada kalır, burada giydiğim burada kalabilir.

- Dördüncü evlilik...

- Ben iki evlendiğim zaman dedim ki Benim niyetim dörde kadar gitmek ama kısmetim nedir, onu bilemem Allah bilirdedim.

- İkinciyi alırken birinciye, üçüncüyü alırken ikinciye danıştınız mı? İzin aldınız mı?

- Hayır, izin almadım. İzin vermezler ki... Sünnet bir ibadeti yapacağımda izin almak olur da, izin almak mecburiyetinde değilim...

43
0
0
Yorum Yaz