14 11 2008

Abdullah Baştürk ödülleri açıklandı

Abdullah Baştürk ödülleri açıklandı
image Hasan Kıyafet “Umut Direniyor” romanıyla Tuzla tersaneleri gerçeğini anlatıyor.

Genel-İş ve DİSK eski Genel Başkanı Abdullah Baştürk anısına düzenlenen yarışma sonuçları belli oldu. Haydar Demir’in “Makine” adlı öyküler kitabı, Zehra İpşiroğlu’nun “Özgürlük Yolları” adlı yaşamöyküleri kitabı, Hasan Kıyafet’in “Umut Direniyor” adlı romanı, ödüle layık görüldü.

soL (HABER MERKEZİ) Abdullah Baştürk’ün ailesi tarafından, Edebiyatçılar Derneği ve DİSK/Genel-İş Sendikası’yla birlikte bu yıl altıncısı düzenlenen yarışma sonuçları önceki gün açıklandı. Organizasyon adına, yarışma yazmanı ve seçici kurul üyesi Tuncer Uçarol adıyla yapılan basın duyurusunda Remzi İnanç, Özgen Seçkin, Vecihi Timuroğlu, Necati Tosuner ve Tuncer Uçarol’dan oluşan seçiciler kurulunca yapılan değerlendirmelerde, Haydar Demir’in “Makine” adlı öyküler kitabı, Zehra İpşiroğlu’nun “Özgürlük Yolları” adlı yaşamöyküleri kitabı ve Hasan Kıyafet’in “Umut Direniyor” adlı romanının ödüle değer bulunduğu açıklandı.

Ödül kazanan kitaplar ve işçi edebiyatı üzerine, 20 Aralık Cumartesi günü 14.00-16.00 saatleri arasında, Ankara’da Mülkiyeliler Birliğinde bir toplantı yapılacak. Yarışmanın ödül töreni ise 22 Aralık Pazartesi günü 18.00 - 21.00 saatleri arasında, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek.

Akıcı, güncel, gerçekçi
Basın duyurusunda, ödüle layık görülen eserlerde dikkati çeken ve değerlendirmeye esas olan yönler de belirtildi. Haydar Demir’in “Makine” adlı öyküler kitabı, işçi dünyasını çeşitli yönlerden gerçekçi biçimde az ve duru sözlerle öykülediği ve uyarıcı, akıcı, inandırıcı bir dille işlediği için ödüle layık görüldü.

Zehra İpşiroğlu’nun “Özgürlük Yolları” kitabı ise Almanya’daki işçilerin üçüncü kuşağı olan gençler, aileleri, çevreleri, göçmenlik psikolojisi ve Türkiye gerçekleriyle yıpratıcı ilgileri, sekiz ayrı yaşamöyküsü kapsamında çok değişik açılardan sergilendiği, sabırla yürütülmüş gözlem ve öykülemeleri akıcı ve yalın bir Türkçeyle, bilim insanının nesnel yaklaşımlarıyla anlatıldığı ve düşünmeye sevk ettiği için seçildi.

Hasan Kıyafet’in “Umut Direniyor” adlı romanının seçilme gerekçesi de “günümüzdeki işsizlik, sigortasızlık, sendikasızlık açmazlarını işverenler, sendikacılar, çevre halkı, ülke ortamı ve uluslararası ilişkiler ağı içinde ekonomik, ideolojik, politik bağlamda zengin ayrıntı, öngörü ve gözlemle romanlaştırdığı, günümüz Tuzla-Pendik tersaneleri işçilerinin yaşadığı zor ve ölümcül koşulları 2006 yılı öncesinde görüp ele aldığı, gecekondular ve iş yaşamında kullanılan terim ve deyimleri, duygu ve düşünceleri slogana, kuru anlatıma düşmeden sergilediği için” sözleriyle açıklandı.

Enver Gökçe Şiir Ödülü Behramoğlu’na
image

Edebiyat Koop tarafından düzenlenen Enver Gökçe Şiir Ödülü'nün sahibi bu yıl Ataol Behramoğlu.

soL (HABER MERKEZİ) Edebiyat Koop tarafından düzenlenen Enver Gökçe Şiir Ödülü, her yıl, bir önceki yıl yayımlanan şiir kitabına ve şairine veriliyor. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen şiir ödülünü şair Ataol Behramoğlu “İki Ağıt” kitabıyla aldı. Salih Bolat, Hüseyin Haydar, Ayten Mutlu, Ahmet Necdet, Mustafa Öneş, Leyla Şahin, Afşar Timuçin ve Gülsen Tuncer'den oluşan jürinin, kararı oybirliğiyle aldığı açıklandı. Behramoğlu’na ödülü, 6 Aralık Cumartesi günü Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle verilecek.

Yön Radyo’da “Ergenekon ve AKP Arasında Sıkışan Sol”
image

Yön Radyo'da “Haftanın Gündemi” programında bu hafta “Ergenekon ve AKP Arasında Sıkışan Sol” kitabının yazarı Kemal Okuyan konuk olacak. Programı bugün 16.00'da Yön Radyo'da dinleyebilirsiniz.

soL (HABER MERKEZİ) Yön Radyo’da bu hafta Kemal Okuyan’ın yeni kitabı “Ergenekon ve AKP Arasında Sıkışan Sol”  tartışılacak.

Programda “Ergenekon Operasyonu hangi merkezden yönetiliyor? Susurluk ile Ergenekon arasında bir bağlantı var mı? Sol Ergenekon’a nasıl bakmalı? Asker Ergenekon Operasyonu’nun neresinde duruyor?” soruları konuk yazar tarafından cevaplandırılacak.

"Haftanın Gündemi"ni www.yonfm.com.tr adresinden internet üzerinden dinleyebilirsiniz.

NHKM Seminerler Dizisi 2: Sosyalizmin iktisadı
image

NHKM'de "Seminerler Dizisi" nin bugünkü oturumunda Alper Özge ile sosyalizmin iktisadı tartışılacak.

soL (HABER MERKEZİ) Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde bu aydan itibaren bazen iki, bazen üç oturumdan oluşan ve aynı başlığı farklı boyutlarıyla inceleyen NHKM Seminer Dizisi adıyla yeni bir etkinlik başladı. Her oturumun, konuyla ilgili başka bir kişi tarafından sunulduğu seminerlerin Kasım ayı başlığı "Ekim Devrimi".

1917'nin tarih değiştiren eylemi, son derece güncel iki açıdan ele alınıyor.  Savaş dalgalarının kıyılarımızı dövdüğü şu günlerde, Ekim Devrimi'nin başta bölgemiz olmak üzere uluslararası siyasal tabloyu nasıl şekillendirdiğini anlatan sunum 6 Kasım Perşembe günü "Ekim devriminin yanıtı var 1: Sosyalizmin jeo-politiği - Savaşa, bölünmeye, düşmanlıklara karşı Ekim'in çözümü" başlığıyla Kemal Okuyan tarafından yapıldı.

İkincisi bugün yapılacak olan oturum ise Alper Özge tarafından sunulacak.  Bu oturumda dünya ekonomik krizinin patlak verdiği şu günlerde sosyalizmin iktisadı gözden geçirilecek.

12 Kasım Çarşamba / Ruhi Su Salonu
Sunum: Alper Özge,
"Ekim devriminin yanıtı var 1: Sosyalizmin iktisadı: Kapitalist krize, piyasa anarşisine karşı Ekim'in çözümü"

33
0
0
Yorum Yaz